Böğürtlen Reçeli Nasıl Yapılır? Tarifi Nedir?

Böğürtlen reçel türü çok fazla tercih edilmeyen bir türdür. Böğürtlen reçel yapımı çok fazla bilinen bir reçel türü değildir.

Böğürtlen Reçeli Malzemeleri

  • Yarım kilo böğürtlen
  • Yarım kilo şeker
  • Çeyrek limon

Böğürtlen Reçeli Yapılışı

Böğürtlenler güzel bir şekilde yıkanarak suyu süzülmelidir. Böğürtlenlerin geniş bir tencere içerisine alınması gerekir. Böğürtlenlerin alındığı tencerenin içerisine şeker de eklenir. Tencere bir ya da iki saat kadar böğürtlenler suyunu salana kadar bekletilir. Suyunu salan böğürtlenler ocağa alınarak kaynatılır. Kaynamaya başlayınca ocak kısık ateşe alınarak yirmi dakika kadar daha pişirilir. Tencerenin üzerinde oluşan köpükler alınır. Üzerine limon suyu da eklenerek bir dakika daha kaynatılıp ocaktan alınır. Reçel sıcak bir şekilde kavanozlara doldurulur. Kapağı sıkıca kapatılarak kavanozlar ters çevrilir. Reçelin serin bir yerde saklanması gerekir.

Böğürtlen Reçeli Faydaları

Böğürtlen reçelin faydaları kişiler için olumlu yöndedir. Kansere karşı içerisinde koruyucu besinler barındırmaktadır. Yaşlanmanın etkilerini geciktirici özelliğe sahiptir. İçerisinde fazla miktarda C vitamini bulundurur. Bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlar. Şeker hastalığından koruyucu bir etkiye sahiptir. Kemik erimesine karşı koruyucu bir etkisi vardır. Tansiyonu dengeler. Kötü kolesterolün düşmesini sağlar.

Depresyon sonunu önler. Sinir sistemini onarır. Psikolojinin olumsuz olduğu zamanlarda tüketildiğinde psikolojiyi düzene sokar. Zayıflamaya karşı yardımcı olan bir maddeyi içerisinde barındırır. Kan şekerini dengeler. Göğüs ve solunum yolu rahatsızlıklarının onarılmasını sağlar. İdrar söktürücü özelliği vardır. Göz rahatsızlıklarına karşı iyi gelir. Mesane kısmında bulunan taşların düşürülmesine yardımcı olur. Bayanlarda bulunan akıntıların giderilmesini sağlar. Adet kanamalarının azalmasını da sağlamaktadır.

Ağrı kesici özelliği de vardır. Basura karşı iyi gelir. Yaşlılık sebepli ortaya çıkan hafıza kaybı önlenir. Yorgunluğun giderilmesini sağlar. Cilde gerginlik ve parlaklık kazandırır. Solunu yolu rahatsızlıklarına iyi gelir. Kanser ve tümörün oluşmasına engel olur. Oluşan kanser ve tümörün büyümesine de engel olur. Diş ve diş etlerine fayda sağlar. Böbrek kumunun temizlenmesini sağlar. Aynı zamanda böbrek taşlarının vücuttan atılmasına da yardımcı etkisi vardır. Cildin elastik yapısını güçlendirir. Cilt üzerinde oluşan güneş lekelerine iyi gelir. Vücuttaki kanın temizlenmesinde detoks görevi görür. Bağırsak enfeksiyonunu önler. Kemiklerin güçlenmesini sağlar. Vücudun herhangi bir rahatsızlık sonucunda iyileşmesini de sağlar. Gözlerin sağlığını kuvvetlendirir. Bayanları osteoporoza karşı korur. K vitaminin sağlanmasına yardımcı olarak kemiklerin güçlenmesinde önemli bir rol oynar. Birçok konuda oldukça fazla da faydaları vardır.