Elma Pekmezi Nasıl Yapılır?

Yüzyıllardır sofraları süsleyen pekmezin yapımı biraz zahmetli olsa da oldukça lezzetli ve faydalıdır.

Elma Pekmezi Nasıl Yapılır?

Pekmez kullanılan meyvelerin suyunun kaynatılıp buharlaştırılarak öz şıranın koyulaştırılması işlemi sonucu ortaya çıkar. Günümüzde suyu çıkarılabilen hemen her meyve ve yemişten pekmez elde edilebiliyor.

Emek isteyen ve zahmetli olan elma pekmezi yapım işleminin sonundaki muhteşem lezzeti ile tüm övgüleri hak ediyor.

Geleneksel Elma Pekmezi Yapımı

Kullanmak istenilen miktarda elma yıkayarak temizlenir. Elma miktarı ne kadar fazla olursa elde edilen pekmez miktarı da o kadar fazla olur. Temizlenen elmalar küçük parçalar halinde doğranarak büyük bir tencere içerisine alınır. Üzerine elmaların üzerini tamamen kaplayacak kadar su ilave edilerek elmalar yumuşayana kadar kaynatılır. Kaynayan elmalar daha sonra temiz bir çuval içerisine boşaltılarak suyunun geniş bir kap içerisine süzülmesi sağlanır.

Elmalardan süzülen su geniş bir tencere içerisine alınarak ocakta kaynatılır. Bu işlem yaklaşık altı saat kadar sürebilir. Birkaç saat sonra kaynamakta olan suyun koyulaşmaya başladığı ve kokusunun pekmez kokusuna dönüştüğü görülecektir.

Kaynama esnasındaki oluşan köpükler mutlaka bir kaşık yardımı ile alınmalıdır. Aksi takdirde pekmezin saklama aşamasında bozulma ihtimali doğar.

Kaynamakta olan şıra üzerinde köpük oluşması kesilene kadar ocakta bekletilir. Köpük kesildikten sonra uygun kıvama gelen pekmez servise hazırdır.

Elmanın ve Elma Pekmezinin Faydaları

Elmanın faydaları sayılamayacak kadar fazladır. Beyin ve sinir sisteminden kan şekeri dengelenmesine, kalp sağlığından kansere, felçten astıma kadar birçok hastalıkta inanılmaz faydası bulunur.

Elma pekmezinin faydaları da en az elmanın kendisi kadar fazladır. Özellikle cildi gençleştirmede kullanılan elma pekmezi içerisinde barındırdığı antioksidanlar sayesinde cildi güzelleştirir. Bütün pekmez çeşitlerinin kan yapma özelliği vardır. Ancak elma pekmezi içerisindeki vitamin ve mineral bolluğu sayesinde kana ihtiyacı olan her türlü desteği sağlar.

Yaşlanmayı geciktiren elma pekmezi aynı zamanda vücuttaki toksinleri dışarı atar. Tüm bunların yanında kolesterolü düşürerek kalp ve damar hastalıklarını önler. Tansiyon düşürücü özelliği ile yüksek tansiyon hastalarında etkilidir. Sindirim sistemini dengeleyen elma pekmezinin stres azaltıcı etkisi de kanıtlanmıştır.

Elma Pekmezinin Zararı Var Mıdır?

Her şeyin olduğu gibi elma pekmezinin de fazla tüketildiği zaman zararı vardır. Fazla tüketildiği zaman içerisindeki fazla şeker oranı sebebiyle karaciğerde yağlanma ve böbrek rahatsızlıklarına yol açar. Ayrıca fazla kaynatma işlemi uygulanan elma pekmezi tüketimi aşırıya kaçıldığında kansere yol açabilir. İdeal olan günlük elma pekmezi tüketimi yetişkinlerde 2 çorba kaşığı ve çocuklarda 1 çorba kaşığıdır.