Köprülü Tığ Oyası Modelleri

Genellikle ev hanımlarının boş vakitlerinde yapmış oldukları el işi olarak tülbent kenarları için tercih edilen köprülü tığ oyası, en kolay tığ oyası modellerinden biridir. Hemen hemen herkes tarafından beğenilen ve sıklıkla tercih edilen bu tığ modellerini öğrenmek çok zaman almamak ile beraber, bitirmesi de bir o kadar kısa sürede olacaktır.

Köprülü Tığ Oyasının Kullanıldığı Alanlar

Tülbent, havlu, masa örtüsü gibi pek çok alanda uygulayabileceğiniz köprülü tığ oyası için, tercih edeceğiniz havlu, tülbent vs. ip ve tığa ihtiyacınız olacaktır. İpleri kendi zevkinize göre tek ya da çift renk olarak tercih edebilir, ayrıca tülbendinizin rengine uyumlu olacak şekilde tercih edebilirsiniz.

Zarif görüntüsü ile herkesin dikkatini çeken köprülü tığ oyasını yapabilmek için, diğer tüm modellerde olduğu gibi öncelikle zürafa yapılması gereklidir. Tığ oyası tekniklerinden yalnızca zürafa ve trabzan uygulanacak olan bu model, kendini tekrar etmesi sebebiyle yapan kişiyi zorlamayacak ve kısa sürede tamamlanabilecek bir modeldir. Üstelik devamlı örneğe bakmak zorunda da bırakmayacaktır. İlk etapta köprülerin nasıl yapıldığı kavrandıktan sonra, gerisi kolaylıkla tamam olacaktır.

Dikkat Edilecek Noktalar

Köprülü tığ oyasını yaparken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, iplerin geçişleridir. Bu modelde bazen hanımlar bir ipten diğerine geçerken zorluk çekebilirler. Çünkü iplerin birbirine karışmaması gerekir.

Köprülü tığ oyası modeli, özellikle tığ işi öğrenmeye yeni başlayan ev hanımları ve genç kızlar için ilk etapta başlanılması en kolay modellerden biridir. Çok fazla zorlamadan ve yormadan tamamlanacak olan bu modeli kısa süre içerisinde kavrayabilmek mümkündür. Ancak devamlı tekrardan ibaret olması sebebiyle çabuk sıkılmanız da mümkündür. Bu nedenle köprülü tığ oyasını yaparken sıkıldığınız ve yorulduğunuz yerde durup dinlenmenizde fayda var.