Kuru Meyveli Kek Nasıl Yapılır?

Kişilerin altın günlerinde ve akraba buluşmalarında kek, börek ve sarmalar oldukça önemlidir. Bu konuda da en güzelinin yapılması ve en lezzetli tariflerin denenmesi mutlaktır. Bu konuda ise kuru meyveler ile yapılan yiyecekler oldukça popülerdir. Market ve alışveriş mağazalarında hazır bulunan kekler oldukça lezzetli olsa da kişiler kendileri yapmak istemektedir. Daha sağlıklı olmasından dolayı kendileri hazırlamak istemektedirler.

Kuru Meyveli Kekler Yapılırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Meyveli kekler yapılması içi dikkat edilecek bazı noktalar vardır. En önemli olan ise meyvelerin çürümüş ve küflenmiş, yıllanmış olmamasına dikkat edilmelidir. Taze meyvelerin olması önemlidir. Bu şekilde meyveleri ise aktarlardan bulmak mümkündür. Ancak yaz mevsiminde bu meyveleri elde edilerek rahat bir şekilde kurutulması da sağlanabilir. Kişiler kendisi kurutarak daha sağlıklı bir besin elde edebilirler.

Meyveli Kek Nasıl Yapılır?

Meyveli kek yapabilmek oldukça kolay bir işlemdir. Malzemeleri ise şu şekilde sıralamak mümkündür:

1 adet yumurta, 1 su bardağı yoğurt, 1 su bardağı kadar toz şeker, arzu edilen kadar kuru meyve çeşitleri kullanılır. Öncelikle yumurta ve şeker köpürene kadar karıştırılmalıdır. Bu karışıma ise daha sonra diğer malzemeler de katılmalıdır. İyice birbirine harmanlanan bir sıvı elde edilir. Hamur olabilmesi için ise aldığı kadar un temin edilmelidir. En son aşama olarak ise isteğe göre tercih edilen kuru meyve de bu hamurun içine katılır. Tekrar bir karıştırma yapılır. Uygun bir tepsiye kıvamına gelen hamur dökülür. Kolay servis edilebilmesi için tepsinin altına yağlı kağıt koyulabilir. Bütün hamur tepsiye dökülür. Kuru meyvelerin bazı kısımlarının dışarıda kalmamasına dikkat edilmelidir.

Çünkü dış kısımda kalan meyveler ısının etkisi ile yanarak kararma yapıp görüntüyü bozabilir. Fırına koyulan bu kek hamuru 150 200 derecelik bir ısıda pişirilmeye bırakılmalıdır. Yaklaşık olarak 15 dakika içerisinde kekiniz pişmiş olacaktır. Pişmiş olduğunu anlamak hamura kürdan batırılarak anlaşılabilir. Eğer kürdana hamur bulaşmamış ise pişmiş anlamına gelmektedir. Pişen kek isteğe göre kesilerek servis tabağına alınır.

Bu aşamada isteğe göre dondurma veya bazı soslar ile süslenebilir. Kuru meyvelerin faydaları ise oldukça fazladır. Kuru bir besin olmasından dolayı lif kaynağı açısından oldukça zengindir. Lifli yiyecekler ise kişilerin sağlıkları ve özellikle bağırsak sistemi ve kabızlık problemi rahatsızlığı açısından faydalı olmaktadır. Pastanın içinde olan bu meyvelerde dolaylı yollardan da olsa vücuduna alınmasından dolayı fayda sağlayacaktır.