Zeytinyağlı Pırasa Yemeği Nasıl Yapılır? Tarifi Nedir?

Kış mevsiminin en faydalı sebzesi olan pırasa çeşitli tarifleri ile mutlaka sofralarda yerini alır. Yeşil soğan görüntüsü ve hafif acımsı tadı vardır. Yeşil sebzeler arasında bol lifli olan sebzede K vitamini bulunmaktadır. Zeytinyağlı yapılışı nedeni ile salatası, böreği soğuk meze tarifi ile çeşitli tariflerle sunumu yapılır. Pırasanın faydaları denilince akla ilk gelen sindirim sisteminin düzenli olarak çalışmasına yardımcı olmasıdır. Bu nedenden dolayı diyet yapanların listesinde mutlaka yerini alır. Ayrıca pırasa soğuk algınlığına, balgam ve öksürük gibi hastalıkların rahatlıkla dışarı atılmasına da oldukça yardımcı olur. Kan akışını düzenler ve kolesterolü dengeler. Saymakla faydası bitmeyen oldukça sağlıklı bir sebze türüdür. Ayrıca bol miktarda vitamin ve karbonhidrat içerir. Ayrıca kişilerin ciltlerine de oldukça iyi gelmektedir.

Bu kadar sağlıklı olan bir sebzeyi taze bir şekilde mevsiminde pazardan alıp dondurucuda muhafaza edip yaz aylarında bile ilk günkü tazeliğini korumasını sağlarız. Yapılışı da oldukça kolaydır. Alınan pırasaları temizleyip küçük küçük doğrayıp üzerindeki çamurun gitmesi için güzelce yıkayıp süzüldükten sonra bir güzel de sıcak su ile şoklamak gerekir daha sonra pırasalar soğuduktan sonra ise belli miktarlara bölüp buzdolabı poşeti veya saklama poşetlerin de derin dondurucuda muhafaza edilebilir. Yani çok sağlıklı olan pırasanın yaz kış tüketimi sağlanır

Zeytinyağlı Pırasa Yemeği Malzemeleri

  • Dört adet pırasa
  • İki adet havuç
  • Bir çay bardağı haşlanmış nohut
  • Yarım çay bardağı pirinç
  • Bir fincan limon suyu
  • Bir çay bardağı zeytinyağı
  • Bir yemek kaşığı biber salçası
  • Bir yemek kaşığı domates salçası

Zeytinyağlı Pırasa Yemeği Yapılışı

Öncelikle pırasayı bir güzel temizledikten sonra iyice yıkayarak ince ince doğrayın. Daha sonra bir tencereye alarak üzerine sıcak su ilave edin ve bir taşım kaynatıp süzgece dökün. Bu işlem pırasanın acısını almak için yapılıyor. Bir tencere içine zeytinyağını ilave edip ocağa koyup altını açın. Sonra biber salçası ve domates salçasını ilave edip iyice kavurun. Kavurma işleminden sonra üzerine pırasaları ekleyin biraz daha kavurma işlemine devam edin. Daha sonra pirinci iyice yıkayıp ekleyin ve önceden haşlanmış nohudu da koyup iyice karıştırın. İyice haşlandıktan sonra bir on dakika veya on beş dakika sonra limonu ilave ederek biraz pişirin. Bir bardak su ilave edin ve ona on beş dakika kadar pişirin ve altını kapatıp soğumaya bırakın. Zeytinyağlı olduğu için soğuk servis yapın.