Tığ Oyasıyla Yazma Kenarı Nasıl Yapılır?

Öncelikle tığ oyası, Anadolu’da ev hanımlarının para kazanmak ya da boş vakitlerini değerlendirmek maksadı ile icra etmiş oldukları bir çeşit el işidir. Tığ oyası yapmak kolay olduğu kadar bir o kadar d eğlencelidir. Yazma, havlu, Örtü gibi pek çok alanda kullanılabilecek olan tığ oyası modellerini kullanılacak olan ürünün üzerinde ya da ayrı bir şekilde örme mümkündür. Ayrı örülen tığ oyası daha sonra kullanılacak olan ürüne (yazma, havlu vs.) monte edilir.

Her bölgede farklı bir isimle bilinen yazma, tülbent, çember için tığ oyası yapmak da sanıldığı gibi zor bir iş değildir. Hatta iğne işi oyalara kıyasla tığ işi oyaları yapmak da, öğrenmek de daha kolaydır. İhtiyacınız olan iki temel malzeme ip ve tığdır. Fakat bunların yanında, yazmanız için tığ modelleri arasında seçmiş olduğunuz modele göre boncuk, pul gibi yardımcı malzemelere de ihtiyaç duyabilirsiniz.

Yazma Kenarı İçin Tıp Oyası Anlatımı

Tığ oyası yapabilmek için öncelikle tığ ve ipi tutmayı bilmelisiniz. Tığı sağ elinizin baş ve işaret parmağı arasında tutarken, ipi ise sol elinizde işaret parmağınıza bir miktar sarmalı ve ipi sağ elinizin işaret parmağı arasında tuttuğunuz tığa gergin bir şekilde sabitlemelisiniz. İpin altta kalan kısmını da, yine sol elinizin başparmağı ile tutmalısınız. İpi ve tığı nasıl tutacağınızı kavradıktan sonra tığ oyası yapmaya başlayabilirsiniz. Bu aşamada devreye zincir çekmek giriyor.

Zincir Yapımı

Zincir, tığ oyasının temel tekniğidir. Tığ yardımı ile iplikten ilmekler yaparak birbirinin içinden geçmesi ile meydana gelen bir tekniktir. Bunun için ipiniz ile tığın üzerinde bir adet düğüm atmalısınız. Ardından tığın ucunu ipin altından üstüne doğru alıp, ilmeğin içerisinden geçirmelisiniz. Bu işleme devam ederek hemen hemen her türlü modeli yapabilmeniz mümkündür.

Dilerseniz yazmanız için seçmiş olduğunuz tığ oyası modelini yazmadan aynı bir şekilde yaparak tamamladığınızda monte edebilir ya da direkt olarak yazmanın kenarlarına yapabilirsiniz.